Bezpilotné lietadlá – drony stále viac a viac prenikajú do mnohých oblastí hospodárskeho života. Pre podniky, ktoré si včas uvedomili ich potenciál sú dnes neoddeliteľnou súčasťou ich procesov. Ich využitie, hoc stále vo veľkej miere okliesnené legislatívnymi obmedzeniami, šetrí firmám obrovské množstvo času a financií. Kde teda nachádzajú drony najväčšie uplatnenie?

Najčastejšie sa bezpilotné lietadlá využívajú na vyhotovovanie leteckých záberov, či už fotiek alebo videí. Týmto spôsobom si drony našli svoje miesto v zábavnom priemysle kde dodávajú snímkam inú perspektívu a nadhľad. Na internete ľahko nájdete mnoho videí vyhotovených dronmi pričom jedno také sme pre potešenie Vášho oka vybrali: (https://www.youtube.com/watch?v=mDZsnslD2fA).

V kombinácii so špeciálnym senzorom predstavujú drony neoceniteľný nástroj pre poľnohospodárov. Pri leteckej agroanalýze dokáže dron za krátky čas zozbierať veľké množstvo údajov, ktoré následne slúžia na hodnotenie zdravia rastlín. Poľnohospodári tak dokážu včas prijať preventívne opatrenia a predísť tak škodám.

Technologické napredovanie bezpilotných prostriedkov je citeľné aj v stavebníctve. Developeri využívajú drony v rámci projektovej dokumentácie na monitoring výstavby, ktorý je tak mnohonásobne efektívnejší. V priebehu niekoľkých minút je tiež možné s dronom zozbierať materiál na tvorbu precíznych 3D modelov.

So zvyšujúcou sa kapacitou batérií a aktuálnym tempom pokroku v oblasti autonómneho letu je použitie dronov pri transportácii v globálnom meradle iba otázkou času a deregulácie. Už v súčasnosti využíva švajčiarska pošta drony na doručovanie zásielok do odľahlých oblastí, šetriac tak náklady a čas a v Dubaji nedávno testovali koncept tzv. Drone Taxi s prepravnou kapacitou 2 pasažierov, ktorý by sa mal stať v dohľadnej dobe jedným z tamojších spôsobov dopravy.

Tieto príklady jasne ilustrujú enormný potenciál, ktorý v sebe drony ukrývajú. Nie vždy sa však pri ich používaní dbá na bezpečnosť a zákony, je pre to nevyhnutné byť pripravený na ich prípadné zneužitie a vedieť sa voči nemu aktívne brániť.