Stret lietadla s ďalším lietajúcim objektom v ktorejkoľvek fáze letu môže mať pre stroj, ako aj pre jeho posádku fatálne následky. Najčastejšie sú to práve vtáky, ktoré sa dostávajú do kolízie so vzlietajúcimi alebo pristávajúcimi lietadlami, piloti sú však na takéto situácie pripravení a letiská vybavené prostriedkami, ktoré pravdepodobnosť a následky takýchto incidentov minimalizujú.
Stále častejšie sa však stáva, že sa v bezprostrednom okolí vzdušného priestoru letiska pohybuje dron. Ich komerčná dostupnosť z nich robí ideálnu hračku pre rekreačných používateľov a šikovný nástroj pre profesionálov z najrôznejších oblastí. Nie všetci sú si však vedomí toho, čo môžu bezpilotné lietadlá pri nesprávnom zaobchádzaní spôsobiť.
Letiská po celom svete hlásia pribúdajúci počet incidentov počas ktorých drony narušili zabezpečený priestor nad vzletovými a pristávajúcimi dráhami, čím vystavili celý letiskový areál smrteľnému nebezpečenstvu. Iba pred niekoľkými týždňami bola prevádzka na pražskom letisku kvôli prítomnosti drona odklonená na záložnú dráhu. Finančné straty z odklonených letov sú však pre letiská ten lepší prípad. Vďaka ich malej odrazovej ploche nie je možné tradičnými letiskovými radarmi drony zachytiť a je malým zázrakom, že táto trhlina v bezpečnosti svetových letísk ešte nebola zneužitá.