Ako sa (ne)chrániť
Súbežne s povoľovaním legislatívnej uzdy pri rekreačnom a komerčnom využívaní dronov vzniká aj potreba chrániť sa pred ich zneužitím. Tieto trendy ako jediný poskytovateľ komplexnej ochrany pred dronmi na území Slovenskej republiky dôkladne sledujeme. V tomto článku Vám prinášame zhrnutie tých najzaujímavejších.
Letisko Dubaj – Lovec Dronov
V minulom článku sme Vám načrtli problémy, s ktorými sa v spojitosti s dronmi potykajú svetové letiská, najnovšie už aj to v Prahe. Počas minulého roka však muselo najrušnejšie letisko sveta v Dubaji zatvoriť svoje brány kvôli UAV hrozbe až 3x, pričom posledné minuloročné uzavretie trvalo až 90 minút a každá minúta stála letisko približne 1 milión dolárov.
Proti dronom sa teda rozhodlo letisko nasadiť svoje vlastné bezpilotné lietadlo, tzv. lovca dronov. To je v prípade vniknutia lietajúceho narušiteľa do bezpečnostných zón letiska nasadené a za pomoci termálnych a infračervených senzorov sleduje drona až k jeho pilotovi, ktorého polohu odošle polícii.
Toto riešenie má mnoho zjavných nevýhod. Do priestoru letiska pri takomto type ochrany vniká ďalší lietajúci objekt, ktorého pilot nemusí byť skúsenejší než pilot narušiteľa. Detekcia hrozby je založená na vizuálnom pozorovaní bez aktívnych protiopatrení a s menšou presnosťou v porovnaní s rádiofrekvenčným scanningom a v prípade viacerých UAV narušiteľov jeden lovec dronov jednoducho nestačí.
AirMap – Geofencing
Geofencing vymedzuje oblasť, do ktorej dronu znemožní vletieť softvérové obmedzenie a zostane sa vznášať vo vzudchu. Americký startup AirMap nadviazal spoluprácu s dvoma najväčšími výrobcami komerčných UAV – DJI a 3D Robotics v tejto oblasti a do svojej databázy bezletových zón priebežne pridáva nové obmedzenia pre drony. Výrobcovia tieto protokoly implementujú do softvérových aktualizácií svojich zariadení v snahe zamedziť dronom do týchto miest vletieť.
Nevýhodou však zostáva, že pri troche snahy je možné na internete nájsť podrobné návody ako geofencing vypnúť a do zakázaných oblastí vletieť. Nie všetci výrobcovia komerčných UAV tiež geofencing vo svojich zariadeniach využívajú.
Holandský policajný zbor – Orly bielohlavé
Asi najbizarnejšie znie protiopatrenie voči dronom z Holandska. Tamojšia polícia v spolupráci s firmou Guard From Above cvičí orly bielohlavé na chytanie dronov. Okrem znepokojených ochranárov zvierat, ktorí sa obávajú o zdravie týchto dravcov pri kontakte s vrtuľami bezpilotných lietadiel je obrovskou nevýhodou starostlivosť, ktorú tieto tvory vyžadujú.
Žiadne z vyššie spomenutých riešení tak neposkytuje komplexnú ochranu proti dronom počínajúc skorou detekciou, analýzou, vyhodnotením a plánom akcie.